17.12.2017

Dekadencki deser z owocami

http://dolcevitainmykitchen.blogspot.de
Świąteczne desery
Dzisiejszy dekadencki galaretka z owocami to perfekcyjne zakończenie świątecznej kolacji. Mocno owocowy jest dobrą okazją na opróżnienie zamrażarki i spiżarni, czy raczej półki w piwnicy, bo kto dzisiaj jeszcze ma spiżarnię ? Spiżarnie, jadalnie, gabinet, tego typu pomieszczenia wyszły dawno z mody. Za to coraz częściej słyszę o pokoju do prasowania. Gdy się zastanowię, to taki pokoik byłby całkiem praktyczny. Sterty prania znikają z pola widzenia, pani domu ma kąt dla siebie i gdyby jeszcze wyposażyć go w sprzęt grający i stolik do kawy, to byłoby całkiem przytulny. Na razie, przynajmniej u mnie, nie wiem jak u Was, taki pokoik pozostanie w sferze marzeń, a prasowanie musi iść na bieżąco. A wracając do spiżarni, a raczej zapasów na zimę...Całe lato gromadzimy owoce, przerabiamy je na soki, kompoty, słoiki. Później nikt tego nie chce jeść i stoi do przyszłego lata. Dlatego dzisiaj dobry pomysł na upchnięcie wykorzystanie domowych soków i mrożonych owoców. Duża porcja witamin. U mnie jest to agrest i czarna porzeczka. Bardzo ładnie dały się zamrozić z cukrem w foliowym woreczku i dobrze wyglądają. Nie są pogniecione i nie puściły soku. Dobrze nadadzą się do deseru i dekoracji. Zapraszam! 

http://dolcevitainmykitchen.blogspot.de


Dekadencki deser z owocami:

w wersji wegetariańskiej wziąć agar agar

Składniki:

750 ml soku owocowego
owoce, mogą też być z kompotu( dobra szklanka)
18 płatków żelatyny
l łyżka rumu* do smaku
można dodać cukier do smaku i sok z cytryny
1 zielona galaterka na gwiazdki do dekoracji

Wykonanie:

1. Galaretkę przygotowujemy według przepisu na opakowaniu, wstawiamy do lodówki do zastygnięcia, a następnie foremkami do ciastek wycinamy gwiazdki do dekoracji.
2. Na deser można wziać mrożone owoce lub świeże: kawałki jabłek, gruszek, bananów, truskawki, wiśnie. Mrożone owoce wcześniej rozmrozić, a sok odcedzić.
3. Pojedyńcze płatki żelatyny namoczyć w zimnej wodzie około 5 minut. Gdy napęcznieją dobrze odcisnąć i rozpuścić w garnuszku. Pamiętajmy żeby żelatyny nie gotować.
Odrobinę soku wlać do żelatyny i zamieszać, następnie wlać cały sok i rum. Żeby nie zrobiły się grudki, ważne jest wyrównanie się temperatur. Dlatego do ciepłej żelatyny dodajemy zimny sok, nigdy na odwrot.
4. Foremkę ( 20 cm)wykładamy folią spożywczą lub bieżemy foremkę silikonową, wtedy folia jest niepotrzebna. Wykładamy owocami i zalewamy sokiem z żelatyną. Można postukać foremką o blat stolu, żeby wszystko się wyrównało i wyszły pęcherzyki powietrza. Deser wstawiamy do lodówki do zastygnięcia.
5. Przy pomocy długiego, cienkiego noża oddzielamy przyklejoną folię od foremki. Nakrywamy deser talerzem i szybkim ruchem obracamy. Ostrożnie ściągamy folię. Deser dekorujemy owocami i gwiazdkami z galaretki. Gotowe. Smacznego! Wesołych Świąt! Albo radosnego Trzeciego Adwentu!

http://dolcevitainmykitchen.blogspot.de
Z galaretki wycinamy dekoracyjne gwiazdki.

http://dolcevitainmykitchen.blogspot.de

http://dolcevitainmykitchen.blogspot.de

http://dolcevitainmykitchen.blogspot.deWesołych Świąt! Albo radosnego Trzeciego Adwentu!
Edyta

Kommentare: