Cookies

1 maj 2021

Węgierskie ciasto Gerbeaud

gerbeaud-wegierskie-ciasto

Węgierskie ciasto Gerbeaud to drożdżowy placek przełożony morelowym dżemem i orzechami włoskimi. Polane ciemną kuwerturą. Słodkie i aromatyczne. Bardzo efektowne, a chyba najłatwiejsze ciasto warstwowe. Drożdżowe placki układamy jeden na drugim i pieczemy razem, za jednym zamachem. Takie ciasto uda się nawet początkującym. A dla całkowitej pewności podam kilka wskazówek:

1. Ważne jest, żeby ciasto rozwałkować równomiernie. Jeśli warstwy będą różnej grubości, ciasto z jednej strony urośnie wyżej. Nie wygląda to zbyt ładnie.

2. Składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej. Jeśli będą zbyt zimne, ciasto nie będzie dobrze rosło.

3. Rozpuszczone masło trzeba ostudzić, zbyt gorące zabije drożdże.

4. Ostatnią warstwę ciasta nakłuwamy widelcem. Można to zrobić z wszystkimi warstwami ciasta, aby urosło równomiernie, a warstwy były dobrze połączone.

5. W składnikach na nadzienie podane jest 200 g cukru pudru. Chociaż w samym cieście drożdżowym prawie nie ma cukru, jednak dżem morelowy domowej roboty jest bardzo słodki. Można więc ograniczyć cukier lub całkiem z niego zrezygnować.

6. Kuwerturę rozpuszczamy w kapieli wodnej. Najlepiej jest posiekać ją wcześniej na małe kawałki. Uważamy, żeby woda nie dostała się do miseczki z kuwerturą. 


Jeśli macie chęć poczuć się jak w prawdziwej węgierskiej kawiarni z XIX w. polecam zaparzyć sobie mocnej kawy i ukroić kawałek ciasta Gerbeaud. A skąd taka nazwa?

Café Gerbeaud to cukiernia w samym sercu Budapesztu, Emil Gerbeaud( wymawiaj: Szerbo) rozsławił jej imię na cały świat. I to na jego cześć nazwano to wykwintne ciasto. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

drozdzowy-placek-wegierski-gerbeaud


Węgierskie ciasto Gerbeaud:

Składniki:

na ciasto:

125 masła

20 g drożdży świeżych

1 łyżka kwaśnej śmietany

2 łyżki cukru

500 g mąki

2 jajka

szczypta soli


na nadzienie:

250 g mielonych orzechów włoskich( u mnie siekane)

200 g cukru pudru

słoiczek dżemu morelowego

200 g kuwertury( gorzka czekolada)u mnie mleczna


Wykonanie:

1. Masło rozpuścić i ostudzić. Drożdże wymieszać z kwaśną śmietaną, dodać cukier i zostawić na 10- 15 minut, aż zaczyn ruszy. Dodać pozostałe składniki i dobrze wyrobić ciasto. Podzielić na 4 części, nakryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu, aż ciasto podrośnie.

2. Prostokątną foremkę 35X 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Orzechy wymieszać z cukrem pudrem. 

3. Pierwszą część ciasta rozwałkować na wielkość foremki. Posmarować dżemem morelowym i posypać jedną trzecią orzechów. Podobnie postępować z kolejnymi częściami ciasta. Ostatniej, wierzchniej porcji ciasta już niczym nie smarować. Docisnąć, aby części dobrze przylegały i nakłuć widelcem. Nakryć i zostawić na pół godziny, żeby ciasto podrosło. 

4. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika w temperaturze 175 stopni( góra-dół )i piec przez 40 minut na złoto. Ostudzić i posmarować rozpuszczoną kuwerturą. Pokroić, zanim kuwertura całkiem zastygnie. Ciasto najlepiej smakuje, gdy trochę postoi. 

tradycyjne-ciasta-wegierskie

przepisy-na-wegierskie-ciasta

wegierski-placek-na-drozdzach
budapeszt-podroze

widok-z-okna-hotel-astoria

piekne-podworka-w-budapeszcie

dworzec-w-budapeszcie

budapeszt-widok-na-miasto

hotel-gellerta-budapeszt

smakolyki-w-hali-targowej

wegierskie-suweniry

Ciasto bierze udział w kulinarnej akcji przesympatycznej Angeli, która na swoim blogu Smakołyki Angeli i na Kulinarnym Mikserze: tutaj zaprosiła nas do wirtualnej podróży po świecie: "Wędrujemy" gotując. Bardzo polecam Wam sprawdzić, co jeszcze zaproponują nam uczestnicy tej akcji.

Miłej majówki

Edyta

19 komentarzy:

  1. Edytko smaku mi narobiłas na drożdzowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje slicznie tereniu i zapraszam do akcji kulinarnej :)

      Usuń
  2. Wygląda bardzo smakowicie i jakie piękne zdjęcia! Miłej majówkowej niedzieli. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciasto prezentuje się smakowicie :D Bardzo ładne zdjęcia.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem ciekawa jak smakuje. Na Węgrzech nigdy nie byłam, nie znam zupełnie ich kuchni :) W każdym bądź razie ciasto wygląda bardzo apetycznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo polecam wegierska kawe i pogacze. Chociaz najbardziej lubie slodycze, to ten zestaw jest idealny :)

      Usuń
  5. Mega apetyczne ciasto, uwielbiam drożdżowe a z takim nadzieniem to prawdziwa pychotka :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ojej, ale pyszności! I to drożdżowe, tego się nie spodziewałam, oglądając tylko fotografie! Dziękuję kochana za udział w akcji. Serdecznie pozdrawiam i już nie mogę się doczekać, kiedy upiekę to ciasto:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje serdecznie za zaproszenie do akcji i tyle milych slow. Podziwiam Cie za energie, zapal w organizowaniu wielu ciekawych akcji i cudowne przepisy. Pozdrawiam slicznie :)

      Usuń
  7. Aż strach piec to cudo :) Węgierskie słodkości jednak chyba właśnie takie są... niedietetyczne. Mam świadomość, że tu o żadnej wersji "lajt" nie może być mowy, bo czar pryśnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakie tam kalorie, odrobina orzechow, troche czekolady, dzemik. Nie jest tak strasznie :) Pozdrawiam serdecznie :*

      Usuń
  8. ale fajne ciasto i ładne zdjęcia

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciasto wygląda przepysznie, aż grzech nie spróbować :-)

    OdpowiedzUsuń
  10. Taki komplement to miod na moja niespokojna dusze. Dziekuje slicznie :*

    OdpowiedzUsuń